Podpórki do roślin doniczkowych – rodzaje podpórek

Większość roślin pnących potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci podpórki. Dlaczego warto zamontować podpórkę oraz jak to zrobić możesz znaleźć w wpisach:

Jeżeli poszukujesz dla swojej roślinki odpowiedniej podpórki, ale nie wiesz jaką wybrać – przeczytaj jakie są między nimi różnice i czym się kierować podczas zakupu. Pamiętaj, aby przy wyborze odpowiedniej podpórki kierować się rozmiarem Twojej roślin (tak, aby podpórka nie była ani za niska ani za wysoka), kształtem rośliny (np. okrągłe podpórki sprawdzą się przy hoi)

rodzaje podpórek do roślin doniczkowych

Rodzaje podpórek dla roślin doniczkowych

Dla roślin doniczkowych możemy użyć podpórek takich jak:

⦁ paliki kokosowe
podpory metalowe
⦁ podpory drukowane w 3 D
⦁ podpory drewniane
⦁ podpory druciane
⦁ podpory bambusowe

PALIKI KOKOSOWE

Paliki kokosowe są dedykowane głównie do roślin wytwarzających korzenie powietrzne. Należy do nich między innymi monstera czy filodendrony. Dzięki takiej podporze, rośliny mogą wrastać w nią korzeniami, stają się stabilniejsze i z czasem wypuszczają większe, ładniejsze liście.

PODPORY METALOWE

Podpórki metalowe nadają się do roślin większych, potrzebujących konkretnego wsparcia. Wybierając podpórkę metalową, warto zwrócić uwagę również na to w jakiej doniczce znajduje się nasza roślina. Podpórka metalowa powinna być umieszczana w doniczkach większych i stabilnych.

PODPORY DRUKOWANE W TECHNOLOGII 3D

Obecnie bardzo popularne stały się również podpórki z PLA, głównie ze względu na ciekawe kształty i kolory. Podpórki drukowane idealnie sprawdzą się przy prowadzeniu pnączy roślin mniejszych i lżejszych. Mogę być również wykorzystane niekoniecznie przy roślinach pnących, ale przy podparciu roślin z rozłożystymi pędami.

PODPORY DREWNIANE

Przy roślinach mało rozłożystych, wymagający wsparcia jedynie przy pionowym wzrośnie warto zastosować drewniane tyczki. Należy pamiętać, aby montować je zaraz przy roślinie (w miejscu głównej łodygi). Zaletą drewnianych tyczek jest to, że łatwo je zamontować nie niszcząc korzeni.